UTBILDNING


2004 Konsthögskolan, Konst och Nya Media, 10 p
2003 Konsthögskolan, Konst och Arkitektur 10 p
1985-90 Konsthögskolan L' Accademia di Belle Arti, Scenografi, Italien
1982-84 Konstfack, Industridesign, Stockholm

PRODUKTIONER
i urval
Scenografi
Kostym Formgivning

2013 "Alice i Underlandet" Lewis Carroll, dramatisering Roland Schimmelpfennig, Folkteatern Gävleborg
2013 Formgivninguppdrag Gävle Stadsbibliotek
2013 "Den Kaukasiska Kritcirkeln" spelas på Scenkonstbiennalen Jönköping

2012 "Nu är Du Gud igen" av Anders Duus, regi Michael Cocke, Folkteatern Gävleborg
2012 "Var är mitt hem?" av och med Danjin Malinovic, Folkteatern Gävleborg
2012 "Den Kaukasiska Kritcirkeln" Bertold Brecht, regi Pontus Stenshäll, Folkteatern Gävleborg
2012 "Gyllene Draken" av Roland Schimmelpfennig, regi Michael Cocke, Folkteatern Gävleborg
2012 "Orgelbyggaren" regi Johan Fagerudd, efter Robert Åsbackas roman, Wasateater, Finland
2012 Undervisar i barn teater projekt på SDTH Stockholms Dramatiska Högskola

2011 "Vargar i väggarna" regi Michael Cocke, baserad Neil Gaiman och Dave McKeans bok Folkteatern Gävleborg
2011 "Hemsång" regi Ulrika Bengts, Wasa Teater, Finland
2011 Utställningsformgivning , "Marie Curie" utställning på Nobelmuseet, Stockholm
2011 "Ajö" Koreografi Mats Ek, Sadlers Wells, London
2011 "Svenhammeds journaler" av Zulmir Becevic, Regi Michael Cocke, Folkteatern Gävleborg
2011 "Sin ensamma kropp" efter Elsie Johanssons roman Folkteatern Gävleborg
2011 "Vi skulle ju handla" en pjäs om Tjernobyl av författarna i författarkollektivet BLÄCK, Folkteatern Gävleborg

2010 Formgivning av nya Poesi Bazaren i samarbete med Magnus William-Olsson och Atsuko Hamanaka, Stadsbiblioteket Stockholm
2010 "Spikfull" regi Henrika Andersson, Lilla Teatern/Stadsteatern Helsingfors
2010 Utställningsformgivning ”Landskrona-1413-Stad i Ny tid” Permanent utställning Landskrona
2010 ”Min mormor Gladys” regi Gunilla Röör med Jessica Zanden, Judiska teatern Stockholm

2009 ”Tvärs över viken” regi Patrik Sörling, Sörmlands Musik & Teater
2009 ”Simma Näck” regi Ulrika Bengts, text Susanne Ringell, Klockriketeatern, Helsingfors
2009 ”Jag är vinden” Jon Fosse, regi Kristin Olsoni, Klockriketeatern, Helsingfors
2009 Utställningsformgivning "IKEA på Liljevalchs", Liljevalchs konsthall, Stockholm

2008 Utställningsformgivning ”Maria - Drömmen om kvinnan i samarbete med ljusättare Ellen Ruge, Historiska museet , Stockholm
2008 Filmscenografi och kostym ”Leka med Elden” (59min) August Strindberg, regi Ulf Friberg, Stenhuset Ord och Bild produktion. Gbg Filmfestival och SVT
2008 Filmscenografi ”Marta och Maria” kortfilm, regi Rebecca Forsberg, visad på Gbg Filmfestival
2008 Utställningsformgivning "Århundradets kärleksaga" Vin & Sprithistoriska museet, Stockholm
2008 ”Två Herrars Tjänare” C. Goldoni, regi Michael Cocke, Folkteatern Gävleborg /Järvsö
2007 ”Elektras föräldrar” regi Michael Cocke, Unga Riks/Uppsala Stadsteater/Fryshuset

2006 "Vinter Snart" Lena Andersson, regi Gunilla Röör, Örebro Länsteater (kostym)
2006 "The Good Body" av Eve Ensler, regi Rebecca Forsberg, Riksteatern

2005 "Natten är dagens mor" Lars Norén, regi Michael Cocke, Tyst Teater/Riksteatern
2005 "Fuga" regi Kristin Olsoni, Klockriketeatern, Helsingfors, Finland
2005 "Elektras Bröder" regi Michael Cocke, Uppsala Stadsteater/Riksteatern
2005 "Minnen av vatten" Nypremiär och turné med Riksteatern
2005 "Spoonface" Lee Hall regi H.Andersson Klockriketeatern Helsingfors
2004 "Poppeas Kröning" Claudio Monteverdi, regi Dan Henriksson, Music Academy, Åbo, Finland
2004 "Under Katalpaträdet" texter Harry Martinson, regi Kristin Olsoni, Klockriketeatern, Helsingfors, Finland

2003 "Havet" Börje Lindström, regi Michael Cocke, Stockholms Stadsteater
2003 "Minnen av vatten" S.Stephenson i, regi Marcus Groth, Zubqult/Teater Giljotin, Stockholm
2003 "Clandestino" regi Mia Thörnqvist, Interkult/Teater Tribunal, Stockholm

2002 "Överlevnadsstrategier" koreograf Björn Elisson, Björn Elisson Kompani/ Norrlandsoperan, Umeå
2002 "Elektras Systrar" regi Michael Cocke, Uppsala Stadsteater

2001 "Skogen" Aleksandr Ostrovskij, regi Joakim Groth, Dramaten, Stockholm
2001 "Hamlet" William Shakespeare, regi UlfFriberg, koreograf Annika Boholm, Orionteatern, Stockholm

2000 "Handelsträdgården" Tomas Tidholm, regi Michael Cocke, Folkteatern Gävleborg
2000 "Delfinsång och Lejonsprång" koreograf Annika Boholm, Unga Riks/Riksteatern

1999 "D.K.A.S" regi Krisitn Olsoni, Alexander Teatern, Helsingfors, Gästspel Göteborg, Stockholm, St:Petersburg
1999 "Kvartetten som sprängdes" Birger Sjöberg, regi Joakim Groth, Riksteatern
1999 Formgivning av Konsumentföreningen KF (COOP) 100-års jubileum, Blåhallen, Stockholms
Stadshus

1998 "Ridlägret Vildmarken" Tomas Tidholm, regi Michael Cocke, Folkteatern Gävle¨borg
1998 Inredning av 500 kvm kontor för Vin & Sprit i industrifastighet, Liljeholmen,
1998 Undervisning/workshop Beckmansschool of Design i samarbete med koreograf Annika Boholm

1996 "Måsen" Anton Tjechov, regi Kajsa Korhonen, Uppsala Stadsteater
1996 "Sopoperan" Carl Axel och Monica Dominique, libretto R.Cox, regi Håkan Bjerking

1995 "Ugri La Brek" Tomas Tidholm, regi Michael Cocke, Norrbottensteatern, Luleå
1995 "Lika för Lika" William Shakespeare, regi Michael Cocke, Roma, Gotland

1994 "Blodsbröllop" Federico Garcia Lorca, regi Kristin Olsoni, Pikku Lillan, Helsingfors
1994 "Nysningen" Neal Simon/Anton Tjechov, regi Kristin Olsoni, Arenateatern,Helsingfors
1994 "Tiden är vårt hem" Lars Norén, regi Kurt Nuotio, Suomen Kansallisteatteri Nationalteatern, Helsingfors
1994 "Richard III" William Shakespeare, regi Michael Cocke, Slite stenbrott, Gotland

1993 "Camera Obscura" Joakim Groth, regi Marcus Groth, Lilla Teatern, Helsingfors
1993 "Kanin Kanin" Colin Serreau, regi Kajsa Korhonen, Stadsteatern Kaupunginteatteri, Helsingfors, Finland
1993 "Waikiki Beach" M.Streeruwitz, regi J.Groth, Stadsteatern, Sthlm
1993 "Kaukasiska Kritcirkeln" B.Brecht, regi Joakim Groth, Teater Mars/Svenska Teatern, Helsingfors
1993 "Absent" T.Pirhonen, Svenska Teatern, Helsingfors
1993 "Två hav i dina pupiller" Federico Garcia Lorca, dramatisering och regi Kristin Olsoni, Teaterhögskolan Helsingfors
1993 "Sagornas hav" Salman Rushdie, regi Pernilla Glaser, Unga Klara/Stadsteatern Stockholm

1992 "Vägen till Klockrike" Harry Martinson, regi Kristin Olsoni, Helsingfors
1992 "Ringaren i Notre Dame" Victor Hugo, regi Anneli Mäkelä, Unga Teatern, Helsingfors

1991 "Pierrot eller Nattens hemligheter" Opera av Ilka Kuusisto, regi Anneli Mäkelä, Unga Teatern, Helsingfors
1991 "West Side Story" koreograf Runar Borge, Chateau Neuf, Oslo, Norge (kostym)
1990 - 1991 Assistent till scenografen Josef Svoboda i Mozarts "Don Giovanni" och Verdis ´Louisa Miller" på Opera Giuseppe Verdi, Trieste, Italien

ANDRA UPPDRAG
i urval

Koordinator för Koreografen Mats Ek i produktion av "Un sort du" på Operan i Warzawa, The Deutsche Oper am Rhein, Düsseldorf och Batcheva Dance company i Tel Aviv.
"Giselle" för Opera Garnier Paris, Opera du Lyon och Opera di San Marco Neapel.
"Norrbotten" och "Parken" för Introdans Arnhem Holland.
Casi Casa för Danza Contemporanea, Havanna Cuba.

Konsult uppdrag för bl.a. Brindfors Reklambyrå och Sandell Sandberg Arkitekter AB